Гербу Кам’янського/Дніпродзержинська виповнилося 25 років: що означає символіка

Понеділок, 25/12/2023 - 17:37 576

25 грудня 1998 року на сесії міської ради були прийняті герб, прапор та печатка міста.

До 1998 р. Дніпродзержинськ мав лише емблему. Її автор – О. В. Кримцов, колишній головний архітектор міста. В емблемі Кримцова був силует «Прометея» та елементи промислового обладнання.

Хто розробляв символіку

Про це нам розповіла Ніна Олександрівна Циганок – багаторічний директор Музею історії м. Дніпродзержинська, член Спілки журналістів України та безпосередній учасник подій. Разом із нею над гербом, прапором та печаткою нашого міста працювали С. М. Штельмах – заступник головного архітектора м. Дніпродзержинська, Н. М. Гуцук – художник, автор ескізів, член Спілки художників України.

Для створення міської символіки було оголошено конкурс, на який подали 38 ескізів герба (до речі, на конкурсі зі створення герба Дніпропетровська було 40 ескізів). Найбільш вдалі варіанти публікували в газеті «Відомості» та просили городян висловити свою думку. Зрештою розробили три альтернативні варіанти, які пройшли 9 депутатських комісій, а також комісію з геральдики та сфрагістики (наука про відбитки та печатки) в інституті історії України Національної Академії Наук (НАН) України. Науковими консультантами в НАН були М.Ф. Дмитренко (зав. відділом спеціальних історичних дисциплін, доктор історичних наук, професор НАН України) та Ю.К. Савчук (науковий співробітник інституту історії НАН України, кандидат історичних наук).

Найскладнішим виявилося відстояти в НАН два символи на гербі. Згідно з принципами геральдики, має бути лише один символ, характерний для населеного пункту. Три схрещені списи з прапорцями – символ козацького походження міста, а «Прометей» – невід’ємна міська пам’ятка, символ його промислового потенціалу та волелюбності. Від чого відмовитись?

Що означають кольори та символи герба

Щит герба Кам’янського малиново-золотий. На малиновому полі три перехрещені золоті списи з прапорцями, що символізують села Кам’янське, Романкове та Тритузне. Малиновий – колір прапора Кодацької паланки, до якої за часів козацтва входили ці села.

Золоте поле символізує багатство, щедрість та добробут. На цьому фоні зображено стилізований монумент «Прометей» – символ свободи, незалежності та промислового потенціалу нашого міста.

Урочистий герб має картуш (обрамлення) золото кольору із сірою верхівкою. Така «шапка» традиційно означає ранг населеного пункту – у нашому випадку місто.

Прапор Кам’янського – полотнище, розділене на дві частини: ліву – малинову, праву – золотого кольору.

Печатка міста кругла, діаметром 50 мм. У центрі – герб міста. Її створювали з врахуванням традицій магістратських та козацьких печаток України.

Галина Денисова

Читайте такжеРіздво у Кам’янському (фоторепортаж)

Теґи: герб кам'янськогосимволіка кам'янського

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram