Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії (роз’яснення Мін’юсту)

5 червня завершується термін для повторного проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для військовозобов’язаних, яких раніше визнали обмежено придатними. Після цієї дати їхній статус зміниться, що визначить їхню подальшу придатність до військової служби. У зв’язку із цим стає вкрай важливим розуміти, як діяти, якщо ви не погоджуєтеся з висновком ВЛК.
У Мін’юсті роз’яснили, як можна оскаржити висновок ВЛК – як у досудовому, так і в судовому порядку.
Досудове оскарження висновку ВЛК
Перший крок до оскарження – це подання письмової заяви до ВЛК вищого рівня. Важливо знати, куди саме звертатися, залежно від того, яка комісія винесла первинний висновок:
- Рішення районних (міських) ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) оскаржуються в обласних ВЛК або ВЛК м. Києва.
- Постанови обласних ВЛК (Київського міського) ТЦК та СП можна оскаржити у штатних ВЛК (Центральна ВЛК або ВЛК регіону).
- Висновок ВЛК регіонів оскаржуються у ЦВЛК або ж одразу в суді. Постанови Центральної ВЛК (ЦВЛК) можна оскаржити виключно у судовому порядку.
Вища інстанція ВЛК, розглянувши вашу скаргу, може або залишити її без задоволення, або призначити повторний чи контрольний медичний огляд. Це необхідно для остаточного визначення придатності до військової служби.
Для подання скарги в досудовому порядку знадобиться:
- Заява про перегляд постанови: чітко викладіть причини своєї незгоди (наприклад, проігнороване захворювання, помилковий діагноз тощо).
- Копії всіх документів, виданих військово-лікарською комісією.
- Додаткові документи (за наявності): медичні довідки, висновки профільних фахівців або будь-які інші матеріали, що підтверджують вашу позицію.
Судове оскарження висновку ВЛК
Висновок ВЛК також можна оскаржити в адміністративному суді, оскільки ВЛК є органами військового управління, що виконують владні функції.
Строки подання позову:
- 3 місяці: якщо ви вже зверталися до вищої інстанції ВЛК, строк відраховується з дня отримання вами рішення.
- 6 місяців: якщо ви не зверталися в досудовому порядку, відлік ведеться з моменту, коли ви дізналися про порушення ваших прав (тобто з дати висновку ВЛК).
Вимоги до позовної заяви та пакету документів, що додаються, визначені статтями 160 і 161 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Позовна заява повинна містити:
- назву адміністративного суду, куди подається позов,
- повні назви сторін та їхні адреси (місцезнаходження або проживання),
- зміст оскаржуваного рішення (постанови ВЛК),
- виклад обставин, на яких ґрунтуються ваші вимоги,
- чіткі вимоги позивача та їх обґрунтування,
- перелік документів, що додаються до заяви.
До позову обов’язково додайте копії оскаржуваної постанови ВЛК та всі документи, що підтверджують ваші обставини (наприклад, медичні висновки, довідки тощо).
Важливо пам’ятати: подання позову не зупиняє дію висновку ВЛК. Тому, якщо ви вирішили оскаржувати висновок в суді, не варто зволікати.
Читайте також: Збито 9 крилатих ракет, знешкоджено 288 ворожих БпЛА, – Повітряні сили
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram