Новий стандарт напруги в мережі, допомога малозабезпеченим та “Доступні ліки”: що зміниться з липня

Ці зміни стосуються фінансів, соціальної допомоги, електромережі, медицини, освіти та контролю за транспортом.
Детальну інформацію про те, що зміниться з 1 липня, підготувало видання “BBC Україна”.
Індексація зарплат через інфляцію
У червні індекс споживчих цін досягнув 104,4%, що автоматично надає право працівникам на індексацію заробітної плати в липні.
Обов’язок роботодавців здійснювати індексацію доходів населення закріплений постановою Кабміну, яка діє ще з 2003 року. Згідно з цією нормою, коригування зарплат має проводитися, якщо місячна інфляція перевищує поріг у 103%. За ігнорування цього зобов’язання передбачена відповідальність у вигляді штрафів.
Індексацію зарплат мають провести за коефіцієнтом 4,4%. Індексація застосовується лише в межах прожиткового мінімуму для працездатного населення, який у 2025 році становить 3028 гривень. Отже, сума індексації у липні має бути 133 гривні.
Водночас, за інформацією Державної служби статистики, інфляційні процеси в Україні прискорилися, досягнувши найвищого рівня за останні два роки. Найбільше зросли ціни на продукти харчування, тютюнові вироби, послуги ЖКГ та зв’язок.
У травні 2025 року зростання споживчих цін становило 1,3%, а річний рівень інфляції збільшився до 15,9%, порівняно з 15,1% у квітні.
Нова базова допомога для малозабезпечених сімей
Пенсійний фонд з 1 липня розпочинає експеримент із базової соціальної допомоги, що поєднуватиме кілька видів виплат для малозабезпечених сімей. Сім’ї можуть обрати: отримувати єдину виплату або залишити поточні окремі виплати.
Хто може отримати:
- Малозабезпечені сім’ї.
- Одинокі матері та багатодітні батьки, що отримують виплати на дітей.
- Діти, чиї батьки не платять аліменти або їхнє місцезнаходження невідоме.
- Особи, що не мають права на пенсію.
- Особи з інвалідністю.
У жовтні до проєкту долучать інші категорії сімей з низькими доходами.
Юристи звертають увагу: кінцева сума соціальної допомоги напряму залежить від загального рівня доходів сім’ї.
Розрахунок одноразової виплати здійснюється за спеціальною формулою, в основі якої лежить умовна базова сума – 4500 гривень. Таку суму щомісяця може отримувати уповноважений представник родини, кожна дитина до 18 років, а також особи з інвалідністю І або ІІ групи. Інші члени домогосподарства отримуватимуть 70% від цієї величини – тобто 3150 гривень.
Щоб визначити, скільки конкретно отримає родина, підсумовують усі умовні базові величини, що належать членам сім’ї, і з цієї суми віднімають загальний дохід родини. Отримана різниця і є сумою грошової допомоги.
Приміром, у сім’ї з трьох осіб – батько, мати (без роботи) і маленька дитина – сума становитиме: 4 500 грн (батько) + 3 150 грн (мати) + 4 500 грн (дитина) = 12 150 гривень.
Якщо батько має щомісячний дохід у розмірі 6 150 гривень, то цю суму віднімуть від загального розрахунку, і родина зможе претендувати на 6 000 гривень допомоги (12 150 – 6 150 = 6 000 грн).
Фахівці радять заздалегідь розрахувати потенційну суму допомоги, враховуючи наявні доходи, перш ніж звертатися до держорганів.
Експеримент триватиме до 1 липня 2027 року.
Перевірка ВПО, які довго перебувають за кордоном
Починаючи з 1 липня, Міністерство фінансів розпочне перевірки осіб зі статусом внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які перебувають за межами України понад 90 днів поспіль. Це передбачено новими урядовими змінами.
Наслідком такої перевірки може бути скасування статусу ВПО і припинення грошової допомоги.
Втім, статус можна буде поновити після повернення на територію України. Для цього необхідно знову звернутися до відповідних державних установ із заявою.
До переліку винятків, які не враховуються у 90-денний строк, входять дні, проведені за кордоном у зв’язку зі службовими відрядженнями, навчанням або стажуванням, лікуванням, реабілітацією, а також оздоровленням дітей. Щоб скористатися цими винятками, необхідно надати відповідні підтверджуючі документи.
Також до винятків належать обставини, пов’язані зі смертю близьких родичів, доглядом за хворою дитиною до 18 років або перебуванням у закладах правоохоронних органів.
Точної статистики щодо кількості ВПО, які перебувають за кордоном і продовжують отримувати допомогу, наразі немає. Однак, за попередніми оцінками, значна частина таких осіб залишається на обліку, навіть залишаючи країну на тривалий період.
Станом на зараз, за інформацією Міністерства соціальної політики, в Україні офіційно зареєстровано 4,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб.
Вступна кампанія до коледжів та профтехів
З 1 липня стартує реєстрація електронних кабінетів вступників та приймання документів до коледжів та професійно-технічних ліцеїв (колишні ПТУ).Прийом заяв та проведення співбесід триватиме до кінця серпня. Водночас деякі навчальні заклади можуть продовжити прийом документів і у вересні — це вирішується індивідуально.
На відміну від вступу до університетів, для вступу до коледжів і училищ вступникам не потрібно проходити національний мультипредметний тест (НМТ – колишнє ЗНО). Конкурсний бал формуватиметься на основі середнього балу атестата.
Можна подати до 15 заяв у різні навчальні заклади, з яких 5 – на бюджет.
Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності та базової освіти (9 чи 11 класів) і може становити від пів року до трьох років.
У контексті війни та відновлення країни уряд наголошує на важливості підготовки кваліфікованих робітничих кадрів, особливо для будівельної галузі, промисловості та сфери обслуговування.
З 2025 року в Україні розпочалася реформа системи професійної освіти. Загальна кількість середніх профзакладів буде скорочена, замість ПТУ з’являться професійні коледжі та навчальні центри. Ці заклади отримають більшу самостійність, до їх фінансування уряд планує залучити бізнес-структури.
Зміна стандарту напруги в електромережі
З 1 липня в Україні змінюється стандарт напруги в електромережах: замість 220 вольт запроваджується новий показник – 230 вольт.
Національна комісія, що регулює сфери енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), повідомила, що відтепер в Україні діятимуть європейські підходи до визначення параметрів якості електроживлення.
Окрім того, встановлюються чіткі межі допустимого відхилення напруги: в межах 10%, від 207 до 253 вольт.
У НКРЕКП наголошують, що перехід на 230 вольт покращить якість енергопостачання, зменшить ризик поломок побутової техніки, знизить потребу у додаткових засобах захисту, таких як стабілізатори.
“Крім того, це сприятиме підвищенню енергоефективності – електроприлади зможуть працювати в оптимальному режимі, без перевантажень і втрат потужності”, – зазначають у Комісії.
“Доступні ліки” в усіх аптеках
З 1 липня всі українські аптеки повинні долучитися до програми «Доступні ліки». Для цього вони мали укласти угоди з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
“Це означає, що отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою за цією програмою можна буде в будь-якій аптеці. Раніше в обовʼязковому порядку до програми були приєднані лише аптеки, розміщені в лікарнях”, – пояснюють в МОЗ.
Програма “Доступні ліки” діє з 2017 року, як вказував уряд, “для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків”. Завдяки цій програмі люди з хронічними захворюваннями мають змогу отримувати необхідні препарати.
НСЗУ адмініструє цю програму і напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом.
Аптеки, що не приєднаються до програми, можуть втратити ліцензії.
Обов’язкова відеофіксація техконтролю авто
З 1 липня процес обов’язкового техогляду для певних категорій транспортних засобів повинен повністю зніматися на відео. Це правило не поширюється на приватні легкові автомобілі. Йдеться про транспорт, що здійснює перевезення пасажирів – зокрема, автобуси та таксі. Крім того, відеофіксація є обов’язковою для вантажівок, їхніх причепів і транспорту, який перевозить небезпечні вантажі.
Заступник начальника головного сервісного центру МВС Павло Сорока пояснював:
“Раніше можна було, умовно кажучи, скористатися фотошопом або не повністю проводити необхідні вимірювання. Зараз процес відеофіксації дає нам можливість контролювати всю процедуру”.
У МВС наголошують, що ці нововведення зумовлені не лише контролем за безпечністю транспорту, але й вимогами, що діють в Євросоюзі.
Читайте також:
Мобільний ЦНАП у Кам’янському (графік роботи на липень)
Телефон приймальні представника Уповноваженого з прав людини у Дніпропетровській області
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram