Разъяснение ПФУ о новом виде соцпомощи для семей с низким доходом (пример расчета)
Пятница, 18/07/2025 - 11:03
202

Кто имеет право на указанный вид социальной поддержки, когда начинаются выплаты.
Редакция располагает официальным комментарием Юрия Козака, начальника Главного управления Пенсионного фонда Украины в Днепропетровской области. Публикуем текст без изменений.
ОФІЦІЙНО
Цьогоріч Урядом запроваджено ще один вид державної соціальної допомоги, але це експериментальний проєкт. Що це за допомога, хто має право? Як розраховується така допомога?
Так, дійсно з 1 липня цьогоріч Урядом впроваджується новий вид соціальної підтримки для сімей з низькими доходами, це – базова соціальна допомога.
З 01 липня 2025 року право на отримання такого виду допомоги матимуть громадяни, які на дату звернення за призначенням допомоги є отримувачами:
– державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
– допомоги на дітей одиноким матерям;
– допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
– тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
А з 01 жовтня 2025 року – інші сім’ї, які відповідають вимогам експериментального проєкту.
Розмір базової соціальної допомоги залежить від так званої базової величини — суми, яка визначає мінімально необхідний дохід на одну людину в родині.
Допомога не є однаковою для всіх, вона розраховується індивідуально: це різниця між сумарною базовою величиною для всіх членів сім’ї та фактичним середньомісячним доходом родини. Базова величина — 4500 грн.
Базова величина у 100% (тобто 4500 грн) нараховується: на першого члена сім’ї, на кожну дитину до 18 років, на осіб з інвалідністю І або ІІ групи.
Далі кожен наступний член сім’ї — 70% базової величини.
Наведу детальний приклад. Сім’я з 3-х осіб: жінка не працює, отримує допомогу по догляду за дитиною до 3 років — 860 грн, чоловік отримує заробітну плату 7000 грн (без урахування сплачених податків та військового збору), дитина 2 роки. Середньомісячний сукупний дохід сім’ї — 7860 грн.
Зараз отримують допомогу малозабезпеченим сім’ям (407 грн) та по догляду за дитиною (860 грн) — 1267 грн.
Розмір базової величини для такої сім’ї буде розраховуватися так:
жінка — 4500 х 100% = 4500 грн,
чоловік — 4500 х70% = 3150 грн,
дитина — 4500 х 100% = 4500 грн.
Сумарна базова величина для сім’ї становить 12150 грн (4500+3150+4500). Розраховуємо розмір базової соціальної допомоги: сумарна базова величина мінус середньомісячний сукупний дохід і вийде 4290 грн (12150 — 7860 = 4290 грн).
Отже бачимо, що після переходу на базову соціальну допомогу сім’я отримуватиме 4290 грн, а не 1267 грн. Різниця відчутна.
Це тільки один приклад, тому ще раз зазначу, що у кожному випадку розмір допомоги залежить від складу родини та її доходів. Родини зможуть обрати: продовжувати отримання чинних видів допомог чи перейти на базову соціальну допомогу.
Куди подавати документи для призначення базової соціальної допомоги? На який термін призначається? Як виплачується: через банк чи пошту?
Для призначення допомоги уповноваженому представнику сім’ї(це повнолітній член родини, який подає заяву та представляє інтереси всієї сім’ї)необхідно подати до органу Пенсійного фонду України заяву про намір отримати базову соціальну допомогу, отримати повідомлення з майбутнім (орієнтовним) розміром допомоги та (у разі згоди) подати заяву про призначення базової соціальної допомоги.
Базова соціальна допомога призначається з місяця, у якому уповноважений представник сім’ї звернувся за її призначенням (незалежно від дати такого звернення). Допомога призначається строком на шість місяців. Після закінчення цього періоду її виплата продовжується автоматично на час реалізації проєкту, якщо фінансовий стан родини не покращився.
Важливо, що для призначення цього виду підтримки треба буде відмовитися від інших допомог. Допомога виплачується через установи банків.
Подготовил к публикации Игорь Кузьминский
Теги:
пенсійний фондСоциальные выплаты
Читайте главные новости nashreporter.com в социальных сетях Facebook, Telegram