DW: “На тлі протестів: Зеленський підписав закон про НАБУ та САП”

Среда, 23/07/2025 - 10:42 146

Президент України Володимир Зеленський підписав у вівторок, 22 липня, закон, що обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Відповідна інформація зазначена у картці законопроєкту на сайті парламенту. 

Про це йдеться у матеріалі української редакції Deutsche Welle (державна німецька медіакорпорація).

Закон того ж дня був оприлюднений в офіційному виданні “Голос України”. У середу, 23 липня, він набув чинності.

Тим часом член парламентської фракції “Голосу” Ярослав Железняк заявив, що в Раді починається збір підписів для оскарження закону в Конституційному суді. Для подання необхідно 45 підписів народних депутатів. “Там стільки статей регламенту було порушено під час схвалення, що це достатньо реалістично”, – написав він у Telegram.

Зеленський у зверненні, оприлюдненому вночі, прокоментував ухвалення закону. Він заявив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме, “тільки без російських впливів”. “Справи, які лежали, мають розслідуватись. Роками посадовці, які втекли з України, чомусь спокійно живуть за кордоном – у дуже приємних країнах і без юридичних наслідків. Це не нормально. Немає жодного раціонального пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди “висять” роками. І немає жодного пояснення, чому росіяни досі можуть отримувати інформацію, яка їм необхідна”, – сказав він.

Утім президент ніяк не прокоментував протести, що відбулися в різних містах через ухвалення закону.

Протести проти закону в Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та інших містах

У Києві акція протесту на площі перед театром Івана Франка – неподалік Офісу президента – зібрала близько двох-трьох тисяч учасників і тривала до півночі. Серед мітингувальників були публічні особи, військові, ветерани та активісти. Політиків просили утриматися від присутності, проте ввечері на площі помітили мера Віталія Кличка.

Також протести пройшли у Львові, Дніпрі, Одесі та низці інших міст.

У НАБУ та САП подякували українцям, які взяли участь в протестах. Там зазначили, що сприймають підтримку як знак довіри та “зроблять все, щоб її виправдати”.

Генпрокурор про протести: Чому б ні, але ми будемо однією сім’єю

Акції протесту прокоментував генеральний прокурор Руслан Кравченко. “Якщо не порушується закон, чому б і ні”, – відповів він на запитання журналістів.

На брифінгу в Києві Кравченко запевнив, що НАБУ не буде йому підпорядковуватись після ухвалення закону, а САП – так і залишається в статусі департаменту. “Є підозра, що втратить НАБУ і САП незалежність? Вони мені не підпорядковуються. НАБУ точно не підпорядковується. САП – ми одна система, один орган системи органів прокуратури. САП, відповідно до закону України “Про прокуратуру” як був, так і залишається в статусі департаменту. І ми будемо однією сім’єю. Вони будуть працювати за своїми кримінальними провадженнями, а ми – за своїми. І разом будемо один одному допомагати”, – цитує його “Укрінформ”.

На тому ж брифінгу ситуацію прокоментував голова Служби безпеки України (СБУ) Василь Малюк. За його словами, зменшення повноважень НАБУ – це повернення до Конституції. “За Конституцією, генеральний прокурор – один в країні. Не може бути якогось дубляжу чи тавтології. Я думаю, що саме цим керувались наші законотворці”, – сказав він. Голова СБУ додав, що його відомства, Офіс генпрокурора та НАБУ продовжують спільну роботу. “Я ще раз підкреслю, що з керівництвом НАБУ і з детективами ми завжди розуміємо і робимо спільну свою роботу. Я думаю, вони тільки в захваті будуть від того, що генпрокурор, можливо, підкине їм якісь свіжі ідеї, маючи свій досвід”, – передає його слова “Укрінформ“.

Читайте також

В Україні запроваджують мораторій на перевірки бізнесу

Грошові виплати до Дня Незалежності: хто може отримати допомогу

Теги: зеленськийнабуСАП

Читайте главные новости nashreporter.com в социальных сетях FacebookTelegram