Цей день в історії Кам’янського/Дніпродзержинська: рівно 100 років тому розпочав роботу один із найстаріших навчальних закладів нашого міста

Вівторок, 25/11/2025 - 12:33 237

Вітаємо з ювілеєм Вище професійне училище (колишнє ПТУ № 22)! Бажаємо здоров’я, миру та всіх благ педагогам і студентам!

Згідно з документами, що збереглися, 25 листопада 1925 року тут почався навчальний процес. Металургійний завод відновлювався після громадянської війни, йому були потрібні кваліфіковані працівники. Проте, багаторічна завідувачка музею, викладач історії та філософії Наталія Стороженко (вже на пенсії) розповідала мені, що навчальний підрозділ для підготовки робітників існував на заводі ще до революції. Тим більше, що ще в 1893 році при металургійному заводі відкрили перший навчальний заклад – двокласне училище для синів працівників заводу. Багато архівів втрачено. Отже училищу сьогодні може бути більше 100 років.

Будівлі училища
Влітку 1925 року в місті з’явилися оголошення про набір до школи фабрично-заводського учнівства (ФЗУ). Розмістили її у будівлі колишнього двокласного училища. Сьогодні його адреса – вул. Коваленка, 10, тут розташований Професійний коледж харчових технологій та підприємництва Дніпровського державного технічного університету.

У 1928 році училище переїхало до нового будинку на розі проспекту Пеліна (Гімназичного) та вулиці Кірова (Соборна) – на заставці. Тут воно розташоване і зараз.

Музей училища
Історію навчального закладу та пам’ять про випускників зберігає власний дуже цікавий музей. Ініціатором його створення був багаторічний керівник Центральної заводської лабораторії ДМК, член Ради старіших металургів і випускник цього училища Аркадій Давидович Куценко (з першого випуску 1928 року).

Він здобув вищу освіту, захистив дві дисертації. А вийшовши на пенсію, повернувся сюди майстром виробничого навчання. Експозицію відкрили 2001 року. Велику допомогу в оформленні музею надала Ніна Олександрівна Циганок, відомий у місті історик, колишній директор музею історії Дніпродзержинська, яка на той час працювала в музеї історії ДМК.

Що побачите у музеї
Найбільш значущими експонатами є старі фотографії, що зафіксували тутешніх учнів та педагогів, а також первісний вид будівель училища. Є справді рідкісні знімки. Мене вразила фотографія 1946 – група помічників машиністів паровоза. У голодні післявоєнні роки взуття було не у всіх. Хлопець у першому ряду праворуч ходив на заняття босоніж. Цей знімок обов’язково потрібно побачити тим, хто вважає себе знедоленим через неможливість придбати смартфон останньої моделі.

Група молотобійців ФЗУ, 1930 рік

Викладачі та учні ФЗУ, 1932 рік

Декілька окремих стендів у музеї присвячені випускникам: Героям Соціалістичної праці: С. Гладкий, І. Новіков, А. Рудков, І. Чернецький; загиблим в Афганістані: Ю. Скляр, В. Лікар, Ю. Коноров, С. Калістратов, С. Сухий. Найбільший стенд розмістили на стіні у коридорі – випускники училища, які загинули на нинішній війні (їх вже 67).

Цілий стенд у музеї присвячено відомому випускнику училища. Влітку 1958 року до Дніпродзержинська для навчання металургійних спеціальностей приїхали 65 юнаків із Казахстану. У м. Теміртау будувався великий металургійний завод і республіці були потрібні фахівці. Серед земляків виділявся серйозний хлопець, який добре володів російською мовою – Нурсултан Назарбаєв, майбутній президент Казахстану.

До війни майже щомісяця до училища приїжджали казахські гості. І завжди з подарунками та сувенірами. Усі вони зберігаються у музеї. Найпомітніший із них – натуральний вовняний килим із зображенням Нурсултана Назарбаєва та Леоніда Кучми, другого президента України. Річ унікальна. Якийсь час тому за неї всерйоз взялася міль. Довелося вжити радикальних заходів для збереження експонату. Сьогодні запах від килима вже не відчувається.

Найстаріший експонат музею – вишитий рушник із домотканого полотна. Йому вже більше 130 років. Взагалі тут є дуже хороша колекція старовинних вишивок. Але зараз вона недоступна для огляду. Через війну цю колекцію запакували і сховали до кращих часів.

Училище сьогодні
Один із найстаріших навчальних закладів Кам’янського дбайливо зберігає свої традиції та пам’ять про минуле і безкоштовно навчає престижним робітничим професіям сучасну молодь.

Сюди приймають випускників 9-х та 11-х класів. Вони можуть вступити на такі професії:

‑ електрогазозварник; електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах;
‑ електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування;
‑ верстатник широкого профілю; оператор верстатів з програмним керуванням;
‑ машиніст крана металургійного виробництва; машиніст крана (кранівник);
‑ помічник машиніста тепловоза; слюсар з ремонту рухомого складу.

У будівлі училища є укриття. Студентам з інших населених пунктів на час навчання надається безкоштовний гуртожиток.

Кам’янське Вище професійне училище затребуване і впевнено дивиться в майбутнє.

В публікації використано фотографії з фондів музею училища

Галина Денисова

Читайте також: Історія Кам’янського: 120 років тому у нас навчали майбутніх учителів (старовинні фото)

Теґи: історіяКам'янське вище професійне училище

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram