Медики Кам’янського розповіли про користь та можливу шкоду від вживання кавунів

Середа, 14/09/2022 - 18:00 29

Публікуємо інформацію Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Про користь

Триває фруктово-ягідний сезон. Весь вересень проходить під знаком кавунів, і ними вже насолоджуються щосили. Крім того, що кавун надзвичайно смачний, він є справжнісіньким лікарським засобом. У ньому міститься велика кількість фолієвої кислоти, вітаміни А і С, кальцій, магній, натрій та інші мікроелементи. Людям, які страждають на анемію, варто обов’язково включити кавун в свій раціон, бо в цьому продукті міститься залізо. Кавун виводить з організму холестерин, тому смугасту ягоду рекомендують при атеросклерозі, подагрі, ожирінні і артритах.

Крім того, це гарна альтернатива шкідливим солодощам із рафінованим цукром у складі. Кавуни охолоджують і втамовують спрагу, насичують і сприяють зниженню ваги. Ягода також виводить вільні радикали, попереджає серцево-судинні захворювання й напади астми.

Дієтологи вказують на користь ягід для прихильників правильного харчування. Спортсмени усього світу використовують унікальні якості кавунів для підтримки гідратації, а також для відновлення організму після інтенсивних тренувань. 

Вживання кавунів має низку відчутних переваг, але є і мінуси. Найбільш суттєвий в тому, що через низьку калорійність багато хто споживає кавун ледь не кілограмами, хоча, як і будь-які фрукти та ягоди, він також потребує обмеження. Деяким людям взагалі протипоказано їсти кавуни. Вживання цієї ягоди може спровокувати у них рецидив хронічних захворювань і погіршити стан здоров’я.

Про що не варто забувати

Багато людей вважають, що споживання м’якоті кавуна «чистить нирки від піску та каміння» через високий вміст води. Однак якщо говорити про те, чи має кавун лікувальні властивості для нирок – то це лише міф. Він не впливає на кількість піску чи каміння в нирках. Наявність та виведення цих компонентів з нирок має контролювати лікар (уролог або нефролог). Кавун справді позитивно впливає на організм завдяки калію, зокрема: може зменшувати ризик появи набряків і допомагати дотримуватись своєї норми води (в кавуновій м’якоті 93 г води на 100 г). А регулярне дотримання водного балансу (неважливо, просто питної води чи з кавуна) є профілактикою проблем з сечовидільною системою. Однак при сечокам’яній хворобі сечогінна дія кавуна може погнати камені і викликати напад, а при захворюваннях з порушенням відтоку сечі можуть виникнути негативні наслідки. 

Кавун вважається чудовим джерелом води, а також він багатий на харчові волокна. Однак, якщо вживати його у занадто великій кількості, то це може викликати серйозні проблеми з травленням, такі як діарея, здуття живота, метеоризм, гази та проблеми зі шлунком.
Також від кавунів варто відмовитися хворим на цукровий діабет. Кавун корисний, але він має високий глікемічний індекс (72), тому має властивості підвищувати показник глюкози в крові.

Мало хто знає, що кавун потрібно правильно їсти. Вживання ягоди важливо не змішувати з жирною та солоною їжею, бо є ризик викликати набряки і болі в шлунку. А звичка закушувати кавун чорним хлібом може призвести до загострень хвороби дванадцятипалої кишки.

Не рекомендовано давати кавун маленьким дітям, оскільки ягода схильна накопичувати в собі різні нітрати (такі як фосфор, калій та інші), які використовуються у вигляді добрив. Нітратні кавуни здатні викликати сильне отруєння навіть у дорослих, а для дитячого здоров’я вони особливо небезпечні. 

Безумовно, користь кавуна неоціненна. Їсти достатню кількість кавунів – значить забезпечити організм рідиною, поживними речовинами, захиститися від несприятливих факторів і зробити заняття спортом комфортними. Водночас не варто зловживати цією ягодою. Максимальна кількість для здорової людини на день – один кілограм, а для дитини молодшого віку – втричі менше. 

КЗОЗ КМР «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту»                                                    
 

Підготував до публікації Ігор Кузьминський