Історія Кам’янського-Дніпродзержинська: фото із загадкою

нд, 02/05/2023 - 17:43
Автор: Администратор
історія

Цікава світлина, яка викликала багато запитань.

Нещодавно в соцмережах з’явилась рідкісна фотографія з надписом: «Сквер проспекту Леніна (нині Свободи) між Державним банком, Заводським райвиконкомом і пам’ятником Прометею. Кінець 60-х років минулого сторіччя». Ось вона: 

Варто зазначити, обставини могли скластися так, що цієї світлини мешканці міста могли взагалі не побачити. Справа у тому, що фотографію разом із непотрібним папером просто здали в макулатуру. У пункті приймання вторсировини її викупив, а потім опублікував у себе на сайті відомий журналіст та збирач історії міста Віктор Куленко. 

Що за будівля така?

Почав дискусію навколо цього невідомого фото знавець і збирач історії Володимир Во Ще. Він замислився над питанням: що це за одноповерховий будинок у сквері, навпроти будівлі теперішньої Заводської адміністрації? Учасники групи ФБ ALTERKAM висловили такі версії:
- по-перше, це могла бути перукарня (колись в цьому сквері дійсно була така); 
- другий варіант – їдальня чи пивна (наприкінці 50-х в ній продавали тільки бочкове пиво, і там завжди була гора порожніх бочок).

Фото було зроблено дещо пізніше

Від редакції також додамо трохи фактажу до цієї дискусії. Тож зверніть увагу: на цьому старому фото можна побачити будівлю теперішньої Заводської адміністрації. Вона була збудована у 1975 році (джерело – фотоальбом "Город пламенных зорь Днепродзержинск" (1976 р.), відомості краєзнавця Дмитра Кубанова)

Більш того, на супутникових знімках цієї місцевості (джерело – проєкт https://oldmaps.dp.ua/), зроблених у липні згаданого 1975 року, видно, що у сквері є густа паркова рослинність.

Чергову ж масову обрізку дерев (судячи з тих самих супутникових світлин) провели не пізніше 1979 року. Тобто, фото було зроблено в період із серпня 1975 року по травень 1979 року. Більше того, згідно з «документами з космосу», можна стверджувати, що у вересні 1980 року цього одноповерхового будинку вже не було:

Ось і перукарня

Фото цієї давно не існуючої будівлі редакції передала родина наших земляків на прізвище Лось. Колись тут працювала їхня близька людина на ім’я Миколай (до речі, був досить відомим майстром-перукарем у нашому місті). 


Близькі Миколая повідомили журналісту, що ця перукарня знаходилась навпроти сьогоднішньої будівлі Держбанку (проспект Свободи, 2) і називалась «Молодість». За інформацією членів родини Лось, перукарню знесли у 1968 році під час чергової реконструкції скверу.

Підіб’ємо підсумки

Світлину було зроблено в період із серпня 1975 року по травень 1979 року. Скоріш за все, загадкова одноповерхова будівля – це все ж таки їдальня. Тим не менш, редакція сподівається, що в коментарях до публікації містяни напишуть багато цікавої додаткової інформації. І це дозволить нарешті з’ясувати, що то був за одноповерховий будинок.

Ігор Кузьминський   
 

Також читайте: Історія Кам’янського/Дніпродзержинська: унікальна колекція, старовинна карта та цікаве фото

Читайте главные новости nashreporter.com в социальных сетях Facebook, Telegram, Twitter

Новости партнеров