
Формально мешканцям Кам’янського (та інших населених пунктів) мають продавати за рецептом навіть таблетки від тиску. Проте реалії, скоріш за все, будуть іншими.
Причини нововведень
Подробиці цієї теми детально викладені в статті заступника міністра охорони здоров’я Марії Карчевич (розміщена на сайті Міністерства, ось посилання).
За інформацією чиновниці, впровадження е-рецепту має унеможливити самолікування та нівелювати цілий спектр його негативних наслідків. Також, за її словами, перехід на електронний рецепт спростить цю ділянку роботи для медиків (полегшить призначення ліків та дозволить уникнути помилок).
При цьому М. Карчевич підкреслює, що в перший час (з урахуванням воєнного стану, можливих складнощів з електропостачанням тощо) діятиме перехідний період, коли буде можливо користуватися і паперовим, і електронним рецептом.
Також в згаданій статті чиновниця уточнює, які препарати належать до рецептурних. Цитуємо: «Рецептурні ліки — це препарати, які можна вживати виключно за призначенням лікаря. Сюди належать антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (зокрема протизаплідні ліки), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші. Варто зазначити, що ряд таких звичних ліків проти болю, кашлю чи заспокійливих також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря».
Чи будуть сімейні лікарі встигати масово оформлювати рецепти?
Під час підготовки цієї публікації журналіст зустрічав занепокоєння посадових осіб щодо того, що у разі відпуску зазначених ліків тільки за рецептом для сімейних лікарів різко збільшиться обсяг роботи. Більш того, це може бути і великим навантаженням для самої «Електронної системи охорони здоров’я» (подробиці на відео, дивіться 13 хв. 30 сек.).
Ці занепокоєння, а також викладена нижче інформація дає підстави припускати, що принаймні частина рецептурних препаратів після 1 квітня, як і раніше, продаватиметься без рецептів. Ось які аргументи.
Прямо не кажуть, але…
Читачам варто знати, що ще 12 жовтня 2022 року було ухвалено Закон № 2679-IX. Серед іншого він вносить зміни до ст. 21 чинного Закону «Про лікарські засоби». Зокрема, впроваджується чітка норма про заборону продажу рецептурних препаратів без рецептів. При цьому важливо зазначити, що цей документ набуде чинності лише через 3 місяці після скасування військового стану (ознайомитися з ним можна за посиланням).
В інших нормативно-правових актах, які стосуються цього питання (діючому Законі «Про лікарські засоби», наказі Міністерства охорони здоров’я №360 от 19.07.2005 року із змінами) відсутня чітка заборона на продаж рецептурних препаратів без рецептів. Є лише додаткові вимоги стосовно зберігання рецептів, за якими було відпущено наркотичні, психотропні чи інші групи препаратів, що вимагають суворої звітності.
Про те, що з 1 квітня можливо буде купити без рецепту частину рецептурних препаратів, наприклад таблетки від тиску, свідчить і спілкування журналіста (як звичайного споживача) з представниками цілої низки аптек Кам’янського. Зокрема, жоден із співрозмовників-фармацевтів не підтвердив інформації, що на адресу аптеки надійшла вказівка від контролюючих органів не продавати з 1 квітня якісь додаткові групи товарів без рецепту.
Така ж розпливчата відповідь була і від оператора гарячої лінії МОЗ, а також від інших експертів в цій сфері, з якими вдалося поспілкуватися журналісту.
Від автора. Є всі підстави стверджувати, що навряд чи мешканці Кам’янського зіткнуться з масовою відмовою аптек продавати без рецепту препарати для лікування серцево-судинних захворювань, проблем з артеріальним тиском чи інших груп препаратів, які до 1 квітня купувалися без рецепта (хоча і мали в інструкції рецептурну умову реалізації).
Разом із тим логіка змін в сфері охорони здоров’я така: мінімум самолікування та масова цифровізація. Тож в перспективі ці новації можуть запрацювати у повну силу.
Ігор Кузьминський
- Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
- 1709 перегляди