Про що свідчить бажання їсти крейду – роз’яснення медиків

Редакція має у своєму розпорядженні статтю на цю тему від Кам’янського міського медичного центру здоров’я та медицини спорту. Публікуємо без змін.
Кожен із нас чув, що є люди, які люблять їсти крейду. Нічого дивного у цьому немає, адже у кожної людини свої вподобання. Одні люблять солоне, солодке чи гостре, а є люди, які полюбляють гризти крейду. Дехто взагалі не може обійтись без щоденної порції цієї добавки. У чому ж причина такого дивного бажання?
Причиною своєрідного харчового вподобання, звичайно ж, може бути своєрідне збочення смаку. Однак є певні захворювання, які докорінно змінюють уподобання до їжі. Це означає, що людині катастрофічно бракує певних мікроелементів і організм таким чином намагається налагодити обмін речовин. Проте варто бути обачними та обережними, коли вживаєте подібні «смаколики».
У першу чергу непереборне бажання їсти крейду, свідчить про явну нестачу в організмі кальцію, адже саме карбонат кальцію – основний компонент шматкової крейди. Його використовують для виробництва медикаментів, що дозволяють заповнити нестачу мікроелемента в організмі та покращити стан волосся, нігтів та кісткової тканини.
Розвиватися нестача може з різних причин. На засвоєння кальцію впливають вітаміни С, D, Е і мінерали магній та фосфор. Якщо цих речовин не вистачає в організмі, то і кальцію відповідно буде мало.
Поява потягу до поїдання крейди може свідчити також про дефіцит заліза. Як не дивно, але саме ця добавка здатна допомогти в лікуванні анемії, оскільки допомагає нашому організму краще засвоювати залізо. Звичайно, якщо людина страждає на анемію, то поїдання крейди проблему не вирішить і дефіцит заліза в крові не поповнить. Необхідно, щоб лікар призначив певну терапію, яка допоможе відновити рівень необхідних організму речовин.
Якщо людина відчуває непереборне бажання їсти крейду – це може сигналізувати про порушення роботи печінки. В результаті недотримання раціонального харчування організм намагається відновитися, тож якщо виключити з раціону мариновану, копчену, смажену їжу, він перестане вимагати крейду.
Подібні смакові уподобання можна спостерігати у дітей. Для батьків це має бути своєрідним сигналом про те, що організму, який росте, не вистачає корисних речовин. Відмовляти дитині у бажанні зїсти шматочок крейди не варто, але необхідно замислитись над тим, що раціон дитини не збалансований і його необхідно скоригувати.
Доволі часто поїдання крейди спостерігається у вагітних, адже в період виношування малюка жіночий організм має велике навантаження. Практично кожна вагітна страждає від дефіциту мікроелементів та корисних речовин. Кальцій для вагітних – один із найважливіших мікроелементів, тому що з нього формується скелет дитини. Звичайно, у невеликих кількостях харчову крейду вживати можна, однак краще з’їсти сто грамів сиру, ніж сто грам крейди. У комплексі з іншими речовинами, зокрема з кислотами та вітаміном С, кальцій засвоюється краще, тож дієтологи рекомендують запивати сир цитрусовими соками. І, звичайно ж, необхідно оптимізувати харчування.
Користь та шкода від вживання харчової крейди
Вживання невеликої кількості може позитивно вплинути на організм людини: відновити міцність кісткової тканини, поліпшити загальний стан суглобів, нормалізувати обмін речовин, зробити м’язи та зв’язки більш гнучкими, поліпшити роботу серцево-судинної системи, перемогти хронічну втому, зменшити ризик утворення карієсу, підвищити згортання крові.
Якщо дуже хочеться погризти крейду – це повинен бути найбезпечніший продукт. Категорично не рекомендується їсти будівельну крейду, так як вона оброблена хімічними речовинами і домішками, які додають, щоб надати їй гнучкості і міцності. Не можна їсти канцелярську крейду, так як для твердості у неї часто додають клей або гіпс. Не підійде і крейда для домашніх гризунів, яка продається в спеціальних магазинах, так як її не дуже старанно очищають і вона доволі неприємна на смак. Будь-яка кольорова крейда також під забороною, тому що в ній містяться промислові барвники. По-справжньому якісну, чисту харчову крейду можна купити тільки в аптеці. А ще краще, якщо крейду замінити глюконатом кальцію у вигляді таблеток. На смак він трохи відрізняється від звичайної крейди, однак у його безпеці ви можете бути впевнені.
Не варто захоплюватися споживанням крейди у великих кількостях протягом тривалого часу, оскільки її надлишок може негативно позначитися на здоров’ї. Крейда – пухка, порошкоподібна речовина, потрапляючи в наш організм, вона осідає всередині на стінках внутрішніх органів, забруднює судини. Потрапляючи в шлунок, крейда змішується із соляною кислотою, з’являється метеоризм і, як наслідок – гастрит, виразка.
Що стосується норми, то дорослій людині в день достатньо з’їсти 1 столову ложку крейди в порошку або 3 маленьких шматочка кускової крейди.
Слід розуміти, що шматочок білої речовини не позбавить справжньої причини виникнення бажання їсти крейду, а постійно вживати її (нехай навіть харчову) – це не вихід. Щоб заповнити нестачу мікроелементів в організмі, слід скоригувати раціон, а самий правильний вихід в такій ситуації – консультація лікаря, який направить на необхідне обстеження, поставить діагноз і призначить ефективне лікування.
А ще любителям їсти крейду слід регулярно обстежуватися у стоматолога – не рідше ніж раз на чотири місяці. Коли зубам не вистачає кальцію, їхня емаль стає крихкою, ламкою, що значно підвищує ризик розвитку карієсу.
Здоров’я завжди має бути на першому місці, але лише професійний підхід до вашого лікування допоможе досягти найкращого результату.
Галина Денисова
Читайте также: Профілактика харчових отруєнь. Медики Кам’янського застерігають
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram