Реєстрація права власності в Державному реєстрі речових прав: чому це важливо?

З 1 січня 2013 року в Україні функціонує Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (ДРРП). Він замінив попередні реєстри прав на нерухомість (Реєстр прав власності на нерухоме майно та паперові реєстрові книги та реєстраційні справи БТІ).
Щоб повноцінно користуватися електронними державними послугами та захистити свої майнові права, громадянам, які набули право власності до 2013 року, необхідно зареєструвати його в ДРРП. Про це повідомили в Міністерстві юстиції.
Які переваги дає реєстрація права власності в ДРРП?
Реєстрація прав на нерухомість у Державному реєстрі прав є надійним захистом для добросовісних власників. Після реєстрації достатньо замовити інформаційну довідку з ДРРП про конкретний об’єкт нерухомості, щоб підтвердити ваші права.
Держреєстр надає додаткові гарантії захисту прав для власників нерухомості, особливо в умовах воєнного стану, а також у разі втрати чи знищення паперових оригіналів документів або архівів БТІ. На жаль, після початку повномасштабного вторгнення багато таких архівів було знищено або розграбовано окупантами.
Крім того, реєстрація прав у цьому реєстрі дає власнику наступні можливості:
- безперешкодно розпоряджатися своєю нерухомістю,
- ефективно захищати свої права в судовому порядку,
- убезпечити себе від незаконних дій з нерухомим майном (наприклад, від безпідставного відчуження стороннім особам),
- відслідковувати всі реєстраційні дії зі своїм об’єктом.
Важливо зазначити, що реєстрація права власності в ДРРП є обов’язковою умовою для отримання компенсації за зруйноване та пошкоджене житло в рамках державної програми «єВідновлення».
Як відбувається реєстрація права власності?
Власник нерухомого майна, право на яке виникло до 1 січня 2013 року, може подати заяву на реєстрацію кількома способами:
Особисто: зверніться до державного реєстратора (в Центр надання адміністративних послуг) або нотаріуса за місцезнаходженням об’єкта нерухомого майна (в межах області, за винятком територій, щодо яких діє принцип екстериторіальності).
Для певних регіонів: якщо об’єкт розташований в АР Крим, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях або місті Севастополі, ви можете звернутися до будь-якого державного реєстратора або нотаріуса в межах України, без прив’язки до територіальності.
Онлайн: Подайте заяву в електронній формі через портал «Дія». Ця послуга доступна для 22 областей України.
Чи є обов’язковою перереєстрація права власності?
Відповідно до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав у ДРРП здійснюється виключно на підставі заяви та поданих документів, що підтверджують набуття, зміну чи припинення прав. Це означає, що така реєстрація є добровільною.
Закон дозволяє власнику звернутися за проведенням державної реєстрації таких прав без сплати адміністративного збору.
Таким чином, громадяни не мають прямого обов’язку «перереєстровувати» речові права, що виникли до 1 січня 2013 року. Однак з огляду на поточну ситуацію, особливо в умовах воєнного стану, це є необхідністю для захисту ваших майнових прав.
Читайте також:
Який в Україні середній розмір пенсії
“Пакунок школяра”: коли можна буде отримати гроші на першокласників
Вандали на клумбах Кам’янського: докотилися чи на хліб заробляють?
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram