Як зберегти зір – поради досвідченого лікаря

Що слід знати батькам, усім, хто працює з комп’ютером, і тим, хто розмірковує про свої перші окуляри.
Ми продовжуємо розмову про здоров’я очей із офтальмологом Центру первинної медико-санітарної допомоги № 3 м. Кам’янське (колишня поліклініка вагонників) Діаною Миколаївною Чернобай.
Не слід давати ґаджети маленьким дітям
Зоровий апарат людини остаточно формується лише у віці 25 років. А проблеми із зором часто закладаються ще у дитинстві. Вони можуть бути запального характеру, а можуть бути спричинені значними навантаженнями на очі. Наприклад, через гаджети. Рекомендується взагалі виключити гаджети з життя дитини до віку двох років. А з 2 до 5 років дитині можна дозволяти користуватися нею не більше 1 години на день.
Давайте відпочинок очам
Школярам та студентам слід пам’ятати про необхідність відпочинку для очам. Кожні 20 хвилин відводьте погляд від екрану і дивіться вдалину (на об’єкт, розташований метрів за 20 від вас) не менше 20 секунд. Після 2 годин роботи – 10-15 хвилин відпочинку.
Тримайте дистанцію
Працюючи за комп’ютером, слідкуйте, щоб екран був від вас на відстані 50-60 см (приблизно на відстані витягнутої руки), причому так, щоб ви дивилися на нього трохи вниз.
Телефон тримайте на відстані 40-60 см від очей. Налаштуйте яскравість екрана та шрифт так, щоб не втомлювались очі.
Гімнастика для очей
Гімнастика для очей дозволяє зняти напругу та покращує кровообіг. Подивіться вгору та вниз з максимальною амплітудою. Накресліть очима коло за годинниковою та проти годинникової стрілки, квадрат, ромб, поморгайте протягом 2-х хвилин. Потріть долоні одна об одну і прикрийте теплими долонями очі, схрестивши пальці на середині чола. Посидьте кілька хвилин.
Подібна гімнастика корисна, але це не панацея від усіх хвороб очей і не гарантія того, що зір ніколи не погіршиться.
Як позбутися синдрому сухого ока
Недостатнє обмивання вологою слизових оболонок здатне призвести до порушення зору. Так званий «синдром сухого ока» виникає через недостатнє моргання, коли людина зосереджена на екрані телефону, комп’ютера або на документах, а також через сухість повітря в приміщенні.
Помітили подібні відчуття – починайте користуватися спеціальними зволожуючими краплями (або штучними сльозами). Вони стерильні і продаються в герметично закритому флаконі, тому кращі за чайну заварку або інші домашні засоби, з якими до ока може потрапити дрібне стороннє тіло.
Моргання – рефлекторний процес. Але постарайтеся моргати частіше, працюючи з ґаджетами.
Харчуйтеся раціонально
У щоденному меню мають бути овочі, фрукти, білки, жири та вуглеводи. Свого часу лікарі радили налягати на моркву зі сметаною. Сьогодні доведено, що для помітного ефекту моркви потрібно з’їдати по 4 кг на день. Однак також доведено, що систематичне недоїдання, а особливо голодування, призводять до падіння гостроти зору. Про це слід пам’ятати, наприклад, бажаючи швидко схуднути за допомогою чергової чудо-дієти.
Щороку відвідуйте офтальмолога
Особливо після 40 років. У цьому віці починає слабшати кровопостачання дрібних судин, що живлять зоровий апарат. Проходьте огляд, навіть якщо поки нічого не турбує. Таке грізне захворювання, як глаукома, часто роками протікає безсимптомно. Але його можна виявити за допомогою сучасного обладнання, яке є сьогодні у офтальмологів. Тоді є дуже добрі шанси зупинити розвиток захворювання та зберегти людині зір, а отже – повноцінне, діяльне життя.
Не користуйтесь чужими окулярами
Звертайтеся до офтальмолога та замовляйте такі, що підходять особисто вам.
Галина Денисова
Читайте також: Чому погіршується зір – фахівець про реальні факти та поширені помилки
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram