Чому погіршується зір – фахівець про реальні факти та поширені помилки

Про причини проблем із зором ми розмовляли з офтальмологом Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 м. Кам’янське (колишня поліклініка вагонників) Діаною Миколаївною Чорнобай.
– Які основні причини погіршення зору?
– Якщо у людини не було травм очей або вроджених патологій, то гострота зору знижується з віком, коли слабшає кровопостачання дрібних кровоносних судин, які живлять зоровий апарат. Тому після 40 років рекомендується регулярне відвідування офтальмолога, щоб вчасно виявити та взяти процес погіршення зору під контроль.
Тривале недосипання, стрес, недоїдання, великі фізичні навантаження також здатні спричинити погіршення зору. Причина – знову порушення кровопостачання, нестача поживних речовин, що викликають ці фактори. Проблеми із зором виникають внаслідок некомпенсованої гіпертонії та цукрового діабету (особливо у жінок).
А ще до погіршення зору згодом може призвести так звана нездорова їжа – усі ці чипси, снеки, солодощі та фастфуд. Особливо якщо така їжа присутня в раціоні щодня.
– В інтернеті зустрічаються твердження про те, що погіршення зору виникає через відсутність тренування м’язів очей. Тривала фіксація погляду на близько розташованому об’єкті (книга, телефон, екран комп’ютера) призводить до послаблення м’язового апарату ока, і людина починає гірше бачити. Це правда?
– Так, для дітей та молоді віком до 25 років, поки очні яблука ще ростуть. Цілком сформованому зоровому апарату це не шкодить. Тому школярам та студентам обов’язково слід регулярно давати очам відпочинок. Після 2 годин роботи – 10-15 хвилин відпочинку.
– Як впливає на зір посилена напруга очей при поганому або надто яскравому освітленні?
– Це, звісно, не корисно, але на сформовані очі впливає не особливо. Уникати тривалої напруги очей слід у дитячому та юнацькому віці.
– А що з небезпекою для зору від комп’ютерної техніки з її синім спектром світла. Сьогодні неможливо уявити життя без цих пристроїв. Особливо “зрослася” з ними молодь. Як захистити себе від цього негативного впливу?
– Негативний вплив техніки на зір справді відзначався для перших комп’ютерів із їхніми опуклими ламповими моніторами. Сучасні плоскі екрани такої шкоди не несуть. Усі вони випускаються із спеціальним захистом. Сьогодні немає потреби у захисних окулярах для роботи з комп’ютером, смартфоном, планшетом тощо.
Проте негативний вплив на очі має рідкісне моргання, яке спостерігається при зосередженій роботі за комп’ютером. Недостатнє обмивання вологою слизових оболонок здатне призвести до порушення зору. Тому слід користуватися зволожуючими краплями та сльозозамінниками.
– Наскільки необхідні сонцезахисні окуляри та як слід їх обирати?
– Сонцезахисні окуляри потрібні. Потрапляння прямих сонячних променів у вічі згубно впливає на чутливі клітини очного дна. Але окуляри повинні бути якісними та обов’язково зі спеціальним шаром, що захищає очі від ультрафіолету. Інакше вони завдадуть лише шкоди. Справа в тому, що на яскравому світлі зіниця звужується, щоб зменшити потрапляння сонячних променів у вічі. Але темне скло (або пластик) дешевих окулярів, які не мають спеціального шару, обманюють зіницю. Вона розширюється, і потік ультрафіолету обрушується на беззахисне очне дно.
Звісно, якісні сонцезахисні окуляри не можуть бути дешевими. Якщо не можете дозволити собі таку покупку, носіть кепки з довгим козирком, капелюхи або панами, що затіняють очі.
– Чи правда, що зелений колір благотворно впливає на очі? Споглядання рослинності дійсно таке корисне для очей, як про це інколи пишуть в інтернеті?
– Вплив зеленого кольору – це більше філософське, ніж медичне питання. Можливо, авторів, які пишуть про це в інтернеті, надихає те, що хворим на глаукому прописують носіння захисних окулярів темно-зеленого кольору.
У мене залишилося ще багато питань про здоров’я очей та можливості офтальмологів, які ведуть прийом у поліклініках Кам’янського. Ми обов’язково продовжимо розмову з Діаною Миколаївною.
Галина Денисова
Читайте також: Які симптоми повинні насторожити та змусити терміново звернутися до кардіолога
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram