Жестокая правда о периоде оккупации Каменского: как дивизия СС Викинг «очищала» наш город

Воскресенье, 29/08/2021 - 16:45 32

«Кровавый август 1941 года» в воспоминаниях очевидцев, собранных историком Виктором Ольгашко.

Журналист не мог пройти мимо данной публикации, которую краевед разместил на своей странице в ФБ. Ниже, приводим текст без изменений.   Единственное, что остается добавить, – хорошо, что в нашем городе есть фанатично преданные своему делу краеведы, которые продолжают собирать по крупицам сведения из истории нашего города…(на фото: Виктор Ольгашко на заседании Краеведческого общества)

Жестокая правда о периоде оккупации Каменского: как дивизия СС Викинг «очищала» наш город

КРИВАВИЙ СЕРПЕНЬ 1941. СС «ВІКІНГ» В КАМ’ЯНСЬКОМУ.

80 років минуло від початку німецької окупації міста. Якраз в ці дні сталася найбільша трагедія в історії міста. З 22 по 24 серпня, за різними підрахунками, було розстріляно від 600 до 650 жителів міста. Але ця цифра напевно не повна і можна говорити про збільшення цих даних. Все менше і менше залишається очевидців тих днів і тільки безмовні обеліски на вулицях, нагадують про трагедію — масові розстріли населення 21-23 серпня 1941 року.

Від залізничного полотна, в районі вулиці Маяковського і до вулиці Широка, пролягала в ті часи одна з стратегічних артерій міста (вул. Республіканська), дещо на даний час змінивши свою локацію. На ній, в прилеглих вуличках і провулках, відбулися ті жахливі події. 

Із розповіді Жук Марії Ігнатівни 1927р.н. жительки Запоріжського провулку:

— Перший раз німці були у дворі десь 20 серпня. Хотіли напитися води. Спочатку жестами показали, що потрібно напитися жителям двору і тільки після цього напилися самі. Люди говорили, що німці зайняли місто по теперішню вулицю Ленінградську. Вранці 22 або 23 серпня чутно було стрілянину десь в тім районі, нижче нашого кутка. Вже потім люди говорили про міських партизан. Було тривожно, по дворах ходили німці. Нас малих дітей, батьки сховали в окопі, заздалегідь викопаному у дворі. Окоп, це глибокий рів зверху перекритий дошками і другими підручними матеріалами, поверх засипаний землею. В боковій стіні, щось подібне до невеличкої земляної кімнати. Там ми і сиділи. 

В сусідньому дворі стріляли в подібний рів, кинули гранату. Були тяжко поранені двоє сусідів, одному відірвало руку. В окоп, в якому ми ховалися, теж стріляли, але в середину ніхто не залазив, а постріли ніякої шкоди нам не завдали. Німці нишпорили по будинкам і шукали жителів. У сусіда, дядька Антона, хата була зачинена. Чутно було, як вибивали двері і били шибки. Тим кого знайшли жестами показували напрямок, куди потрібно було йти, в напрямку до однієї із хат, де під стіною будівлі сиділи чоловіки. В тому напрямку йшло багато місцевих жителів і чоловіків, і жінок, і дітей. Німці з юрби відбирали чоловіків і юнаків і вказували їм на місце. Люди говорили, що поряд вже вбили Мельника Василя, а батька його не знайшли і він залишився живим. Вже потім (з розповідей людей), рідні його захоронили поряд з будинком. Відібрали мого батька і брата. Всіх чоловіків з кутка вирядили в колгосп «Жовтнева Революція» за залізним полотном. Позаду йшли німці, несли кулемет і ящики, певно з патронами. Декілька днів ніяких звісток не було. Ходили різні чутки. Дехто говорив, що чоловіки на станції Воскобійня й збиралися туди йти. 

Прийшла якась жіночка і принесла з колгоспу кіпу чоловічих фуражок. Мати впізнала одну з них. Це була батькова. Через сім днів, коли вже з‘явилася місцева влада, зібрався люд з кутка і пішов в колгосп. Під бугром, біля ставка були прикопані тіла, було видно окремі частини. Батька ми впізнали одразу по руці. Довго бродили по коліна в воді і ніяк не могли знайти брата. І ще через шість неділь йшли в колгосп з хрестами, з квітами. Йшли забирати рідних. Розривали землю, клали людей у домовини і везли на кладовище, теперішнє кладовище на вулиці Скаліка.

Чоловіків забрали з нашого кутка з двадцяти будинків. Де одного, а де і по кілька. Забирали також і квартирантів, що були з приміських сіл і працювали на промислових підприємствах. Забрали всіх, хто не встиг сховатися.»

Одна з братських могил, розстріляних жителів, знаходилась неподалік трамвайної зупинки, на другій стороні Ювілейного проспекту. В 90-х роках була перенесена на військовий меморіал кладовища Соцміста. На фото: Бованенко Іван Феодосійович, житель вулиці Запорізької, розстріляний 23.08.1941р

Жестокая правда о периоде оккупации Каменского: как дивизия СС Викинг «очищала» наш город

Вірогідніше, беручи дату запису, в щоденнику фінського добровольця дивізії СС «Вікінг» Кейо Кяеріяйнен, описано розстріли біля витоку Сухої Сури, в колгоспі «Жовтнева Революція» «22.8.41 … Зазвичай ми більше не розстрілюємо всіх полонених, крім українців, яких нам наказували негайно звільнити, інші були вбиті. Цього разу наша рота зігнала 300 чоловік до річки, і всі були розстріляні з кулеметів …. На фінів така бійня справила відразливе враження. Я намагався уникнути вбивства ув’язнених, і мені це вдалося …» Розстріли військових і цивільних осіб у цьому місці згадував і Огурцов А. П — ректор Дніпродзержинського державного університету.

В проміжку між вулицями Матросова і Республіканською, всіх чоловіків що попали на очі зігнано в двір одного із будинків і розстріляно. Загинуло 200 чоловік. Зараз в братській могилі, по вулиці Республіканській, покояться 180 людей, інших рідні похоронили окремо. На фото — братська могила 180-и розстріляних жителів міста в серпні 1941 року по вул.. Республіканській:

Жестокая правда о периоде оккупации Каменского: как дивизия СС Викинг «очищала» наш город

Відомий поет і журналіст Володимир Сіренко, в 1988 році, написав статтю в газеті «Дзержинець» про розстріли в районі вулиць біля колишньої 3-ї лікарні. На жаль його вже не має живого, але автору цих рядків вдалося в свій час поспілкуватися з ним. Говорили про збір матеріалів, про те як емоційно було тяжко спілкуватися з рідними загиблих. Люди показували дірки від куль в стінах домівок і сараїв, місць розстрілу їх рідних. Не дозволялось їх забирати, і люди потай вночі хоронили, на городах і в дворах. Так і живуть в одних дворах і живі і мертві. Розповідав, як плачучи розказували, як потім мовчали, як пили горілку і сльози текли у всіх, як потім сам не міг спати ночами. Все здавалось, що ось застрочить кулемет і почнуть кричати люди, бігти кудись і кричати. І напевно найбільше вразило «…трьох забили в яру, привалили так-сяк глиною. Лежать вони поховані не на цвинтарі, навіть не у дворі. Сьогодні над ними асфальтова дорога з глибоким водовідводом. Щороку в день пам’яті померлих і вбитих приходить сюди тьотя Дуся Тонкошкур, кладе під паркан лікарні пасочку, кілька яєць, стоїть, душею розмовляє з чоловіком. А він не чує – над ним з десять метрів землі, асфальт і гуркіт машин…»

А далі братська могила на вулиці Широкій. Кривавий 23 серпень…Чоловіків з усієї вулиці зганяли в один із дворів, і старих і підлітків. Жінок і дівчат погнали на південну околицю міста. Тримали там кілька діб. Коли повернулися, побачили рів за хатою вщент завалений людськими тілами. Вцілілі розповідали, що німці підводили по кілька чоловік і розстрілювали з автоматів. На фото:  Братська могила розстріляних жителів по вулиці Широка. Серпень 1941р.

Жестокая правда о периоде оккупации Каменского: как дивизия СС Викинг «очищала» наш город

Без коментарів.

В німецьких документах 3-го армійського корпусу Вермахту однозначно вказано, що в місті вела вуличні бої дивізія СС Вікінг. (мова оригіналу) «23.8.41, 16.30 Uhr. SS-Wiking im Hauserkampf um Dnjeprodsershinsk und Kamenskoje.»

Из книги воспоминаний Еберхарда фон Макензена, командуючого 3-тім армейским корпусом (мова оригіналу) «22 августа… дивизия СС Викинг очищала от последних красноармейцев промышленный город Днепродзержинск…»

Фото на заставці: Розстріл пораненого фельджандармерією дивізії СС Вікінг. Серпень 1941р.1024, ось це місце зараз (За ЖД. Балка колгоспу Жовтнева Революція):

Жестокая правда о периоде оккупации Каменского: как дивизия СС Викинг «очищала» наш город

Автор — Виктор Ольгашко (подготовил к публикации Игорь Кузьминский)  

Теги: историяКаменское Днепродзержинскоккупация

Читайте главные новости nashreporter.com в социальных сетях FacebookTelegram