17 липня в історії Кам’янського/Дніпродзержинська: 4 цікаві дати

Створено Кам’янський район та відкрито: популярну газету, музичне училище та пам’ятник Ясюковичу.
17 липня 1912 року у Кам’янському вийшов перший номер щоденної науково-літературної та громадської газети «Отклики жизни». Редакція та контора видання були розташовані на Ново-Базарній вулиці у будинку Німецького Товариства при друкарні М.С. Бакуна (сьогодні це проспект Свободи біля пам’ятника «Прометей»). Редактором-видавцем газети був Спиридон Тимофійович Мороз. Газета публікувала світові, державні, місцеві новини та рекламу. Вона видавалася до 1917 року. До наших днів зберіглися підшивки видання. Вони є безцінними джерелами інформації для істориків і краєзнавців.
Газета «Отклики жизни» була не першим місцевим періодичним виданням у Кам’янському. До 2012 року в селі видавався «Кам’янський листок».
Джерело інформації: календар пам’ятних дат Центральної бібліотеки міста за 2022 рік, а також книга О. Слонєвського та О. Мороза «Белые пятна истории Каменского-Днепродзержинска» (зокрема, фото газетної сторінки)
17 липня 1967 року у Дніпродзержинську було відкрито музичне училище, сьогодні – Кам’янський фаховий музичний коледж імені Мирослава Скорика. Про створення в нашому місті музучилища особисто клопотав у столиці директор Придніпровського хімзаводу Михайло Аношкін. Для цього він побував на прийомі тодішнього міністра культури Катерини Фурсової.
Будівлю училища звели на місці старих мазанок. 1 вересня 1967 року у новому навчальному закладі розпочалися заняття.
Джерело інформації – сайт коледжу та сайт відомого міського краєзнавця Дмитра Кубанова (зокрема, історичне фото 1967 р.)
17 липня 2014 року на площі біля заводоуправління металургійного комбінату було урочисто відкрито погруддя легендарному директору-розпоряднику заводу Ігнатію Ясюковичу. Автор – заслужений художник України Гарнік Хачатрян. Монумент виготовлений із бронзи та важить 350 кг. Сьогодні ця площа, як і одна з вулиць Кам’янського, носить ім’я цього видатного промисловця та мецената.
Фото відкриття монумента (липень 2014 р.), джерело – 5692.com.ua
Багато років ім’я творця містоутворюючого підприємства залишалося в забутті. До нього було прийнято ставитися як до капіталіста та експлуататора. Відновити історичну правду та віддати належне неординарній особистості Ігнатія Ясюковича допомогли роботи відомого у Кам’янському історика та краєзнавця Олександра Слоневського. Він присвятив директору-розпоряднику книгу «Ігнатій Ясюкович. Ім’я історія». До речі, цього року вийшло друге, доповнене видання цієї праці українською мовою.
З 17 липня 2020 року, внаслідок адміністративно-територіальної реформи, місто Кам’янське Дніпропетровської області набуло статусу районного центру. Сьогодні до складу Кам’янського району входять такі територіальні громади: Верхівцевська, Вільногірська, Верхньодніпровська, Жовтоводська, Кам’янська, П’ятихатська, Божедарівська, Вишнівська, Криничанська, Лихівська, Затишнянська, Саксаганська.
Джерело інформації: Вікіпедія
Галина Денисова
Читайте також: Міський пляж: класика Кам’янського/Дніпродзержинська
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram