Мінізоопарк в Дитячому екологічному центрі Кам’янського

Вівторок, 22/10/2024 - 15:58 1508

Це місце варте уваги!

Двоповерхова будівля ховається за кронами старих дерев. Легко проїхати повз неї вулицею Тритузною (колишня Петровського), прямуючи на Дніпробуд або Лівий берег. На огорожі немає вивіски. А тим часом ця установа заслуговує на великий яскравий банер. Вона називається «Дитячий екологічний центр міста Кам’янське».

Що за станція така?
Її створили ще у 1979 році та назвали «Станція юних натуралістів». Старше покоління згадає, що у Радянському Союзі був такий рух серед дітей та молоді, навіть кольоровий журнал видавався – «Юний натураліст».

І з самого заснування Станції тут були тварини. Теплолюбних представників фауни утримували всередині будівлі, зовні були вольєри з кроликами та свійськими птахами. Учасники гуртків під керівництвом наставників доглядали їх, висаджували навколо будівлі дерева, кущі та квіти…

У 1990-х роках Станції було важко. Тоді зовсім відмовитися від великих вольєрів із тваринами. Колекція суттєво скоротилася. Але дрібних гризунів, птахів та риб тут продовжували тримати. Збереглися гуртки, що прищеплюють дітям любов і дбайливе ставлення до всього живого.

У січні цього року місцеве господарство ожило. Вдалося зробити деякий ремонт, перевести колекцію тварин у зручнішу кімнату, встановити бойлери – тепер є гаряча вода.

Все це мені розповіла заступник директора із навчально-методичної роботи Ольга Миколаївна Громова. Вона провела для мене екскурсію та показала куточок живої природи. За тваринами професійно доглядають працівники центру.

Жива колекція
Тут пахне кормом, сіном і тирсою. Тепла, світла кімната наповнена шарудінням і тупотінням маленьких лапок. Це скачуть по кліткам і невтомно бігають у колесах чилійські білки дегу – нові мешканці куточка. На їхні витівки можна дивитися годинами. Телевізор не потрібний. Вони потрапили до екологічного центру через свою невгамовну енергію. За словами Ольги Громової, схоже, що ці спритні звірята ніколи не сплять. Вони дуже галасливі цілодобово, без перерви. Тож колишня господиня у вересні передала їх центру. У міській квартирі з такими вихованцями не вжитися.

Шиншилу з сусідньої клітини галасливі білки анітрохи не турбують. Спить і в вус не дме. Шиншили – нічні тварини.

У живому куточку також мешкають кілька видів хом’яків, морські свинки та декоративні щури – дуже милі та доброзичливі.

Є в колекції птахи: весела пара хвилястих папужок і дуже замкнутий, сумний папуга-нерозлучник. Ольга Громова розповіла, що другий папужка з пари помер. Якщо за рік не вдається знайти пару такому вдівцю, він уже не прийме іншої пташки. Навіть намагатися не варто.

Цікаві мешканці куточка пара діамантових смугастих горлиць (їхня батьківщина Австралія). Крихітних (не більше шпака) витончених голубів подарував центру цього літа мешканець Романкового. Він просив не називати його ім’я. Ольга Миколаївна розповіла, що, незважаючи на невеликий розмір, ці птахи вважаються одним з найагресивніших видів пернатих. Вони не терплять сусідства собі подібних і можуть до смерті заклювати іншу пару діамантових горлиць або їхніх пташенят, якщо ті оселяться поруч. Ось тобі й голубиний характер.

Окрім заморських екзотів у куточку мешкає звичайна для наших країв перепілка. Мешканка Кам’янського знайшла її у своєму городі та принесла до центру. Перепела – цінний мисливський трофей. Їхня чисельність у природі серйозно скорочується.

Хто живе в акваріумі
Найбільш вражаючі мешканці акваріумів екологічного центру стерляді. Це найдрібніша риба із сімейства осетрових. За словами Ольги Громової, такі риби ростуть стільки, скільки дозволяє розмір акваріума. Виростити таких – серйозне досягнення. Для життя їм необхідна проточна вода. Тому в акваріумі постійно працює компресор. Коли у нас були перебої з електрикою і компресор відключався, вид нещасних риб краяв серце. Вони приймали вертикальну позу – головою вгору – і терпляче чекали, коли знову ввімкнеться прилад.

Крім осетрів в акваріумах живуть коропові (дуже красиві риби), гупії, мечоносці, неони та рідкісні сині цихліди.

Приходьте на екскурсію
Усіх цих прекрасних тварин можна побачити, якщо заздалегідь домовитись про екскурсію. Контактні телефони: 0961893616, 0508843262. Адреса: вулиця Кільцева, 3. Екскурсії для дітей тут проводяться практично щодня. Вони безкоштовні. Дитячий екологічний центр – бюджетна організація. Але тут будуть дуже раді будь-якій допомозі.

В даний час в екологічному центрі діють гуртки: біологія тварин, англійська у світі природи та лабораторія квітів. А ще тут є чудовий міжшкільний екологічний музей (5 залів!). Але це вже тема окремої публікації.

Галина Денисова

Читайте також: Мешканцям Кам’янського: на Дніпропетровщині заборонять ловити рибу в зимувальних ямах

Теґи: дитячий екологічний центр кам'янськекуточок живої природи

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram