До уваги мешканців Кам’янського: підстави перевірки документів в умовах воєнного стану

Вівторок, 23/01/2024 - 22:19 2656

Запитували – роз’яснюємо.

Нагадуємо, що Порядок перевірки документів визначено Постановою КМУ від 29 грудня 2021 року № 1456 (повний текст за посиланням).

Порядком передбачено, у яких випадках у громадян можуть вимагати документи на перевірку:
– ви схожі на людину, яка перебуває в розшуку (безвісти зникла);
– у перевіряючих є достатньо підстав вважаюти, що ви вчинили (маєте намір вчинити) правопорушення;
– ви знаходитесь на території зі спеціальним пропускним режимом;
– у вас є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби;
– ви знаходитесь в місці скоєння правопорушення, ДТП або надзвичайної події;
– ваш транспортний засіб має ознаки правопорушення (пошкодження, вм’ятини);
– порушення комендантської години.

Хто має право на перевірку документів

Порядком № 1456 передбачено, що право на перевірку документів є у працівників Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держмитслужби та Збройних Сил, визначених у наказі коменданта ТЦК. Представники сил територіальної оборони можуть проводити перевірку документів в осіб, оскільки територіальна оборона входить до складу добровольчого формування Сил територіальної оборони ЗСУ.

За законом, вищезазначені уповноважені особи зобов’язані представитися вам, пред’явити службові документи та обов’язково повідомити підстави для перевірки. У свою чергу, ви зобов’язані надати їм документ, що посвідчує особу: паспорт громадянина України, посвідчення водія, дозвіл на постійне (або тимчасове) проживання тощо. Не обов’язково носити із собою зазначені документи, згідно із Законом ви маєте право надати цифровий документ із програми «Дія» у вашому смартфоні.

Якщо при собі немає документів

Якщо документи відсутні, вищезазначені уповноважені особи мають право затримати вас на строк не більше ніж 3 години (в окремих випадках до трьох діб), що передбачено ст. 263 Адміністративного кодексу (КУпАП).

Крім того, патрулі на території, де запроваджено комендантську годину, мають право перевіряти документи, а у разі їхньої відсутності затримувати осіб, у яких документи відсутні. Це зазначено в Порядку, затвердженому Постановою КМУ від 29 грудня 2021 року № 1455.

Після затримання вас зобов’язані доставити до місцевого відділення поліції (але не в ТЦК!) для встановлення особи та з’ясування всіх обставин вашого затримання. Тригодинний термін затримання починається з реєстрації в журналі відвідувачів. Після закінчення цього терміну працівники поліції зобов’язані вас відпустити.

Куди скаржитися

На незаконні дії зазначених уповноважених осіб можна поскаржитися до Громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у нашому регіоні (сайт за посиланням):
– адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, офіс 136;
– Телефони:
073-107-70-70 гаряча лінія громадської приймальні у Дніпропетровській області (можна телефонувати у будні з 9:00 до 18:00);
0800-50-17-20, 044-299-74-08 загальноукраїнська гаряча лінія омбудсмена.

Консультує юрист Олександр Сазонов

 

Теґи:

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram