Цей день в історії Кам’янського/Дніпродзержинська: оновленій скульптурі «Розкутий Прометей» виповнилося 25 років

16 травня 2000 р. містяни вперше побачили нову версію символу міста.
Автор скульптури, яка зараз стоїть на вершині колони пам’ятника, – Петро Куценко, член Спілки художників України, наш земляк, уродженець села Карнаухівка.
Чому замінили скульптуру
В 1999 році готувалися до святкування 250-річчя міста, чекали на високих гостей і вперше за роки незалежності України обстежили символ міста. Виявилося, що пам’ятник в аварійному стані: колона зверху руйнується, орел ледь тримається на арматурі.
Для вирішення долі пам’ятника зібрали авторський колектив: Петро Куценко, член Спілки художників України, Юрій Білобородов – головний архітектор міста, автор проекту та Лев Попов – головний спеціаліст державного науково-дослідного проектного інституту «Проектреконструкція».
Обстеження пам’ятника проводив саме цей інститут. У рішенні міськвиконкому № 177 від 24.05.2000 р. йдеться про те, що рішення авторського колективу було погоджено з Дніпропетровським обласним центром з охорони історико-культурних цінностей (лист №17 від 16.03.2000 р.), а роботи з демонтажу дозволяється провести ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського.
Незрозуміло, як можна було замість виготовлення копії нехай аварійної, але історичної статуї, узгодити повну зміну образу Прометея? Думки містян не питали взагалі. 16 травня 2000 року місту був представлений геть інший, не чавунний, а бронзовий Прометей.
Не всім у місті подобається новий вигляд титану. Надто вже відрізняється ситий здоровань, зроблений Петром Куценком, від бранця, що вирвався з кайданів, створеного автором монумента Олексієм Соколом у 1922 році. Але бравий культурист простояв на колоні вже 25 років.
Історичні фото з архіву Володимира Манейло: робота над новою статуєю Прометея. Добре видно обидві скульптури
Що залишилося у пам’ятника від задуму автора
– оригінальну колону було зруйновано під час окупації (1941-42 рр.). Збудована після звільнення міста, у 1944 році, нова колона не була копією зруйнованої;
– у 1962 р. перед пам’ятником змонтували установку для «вічного вогню», якої не було у проекті О. Сокола;
– у травні 2000 р. замінили статую титану;
– змінилася навіть назва монумента. Його першою офіційною назвою було: «Загиблим у боях за соціалізм». Сьогодні пам’ятник називається «Розкутий Прометей».
Від проекту Олексія Сокола залишилася лише загальна концепція – постать на вершині колони зі смолоскипом у піднятій руці.
Оригінальна статуя роботи А. Сокола зараз знаходиться у дворі музею історії Кам’янського. Минулого року скульптор Гарнік Хачатрян відреставрував титана. Для своїх 100 років чавунний Прометей має дуже непоганий вигляд.
Галина Денисова
Читайте також: Нещодавня історія Кам’янського/Дніпродзержинська: 17 лютого 2016 року демонтували пам’ятник Дзержинському (ретро фоторепортаж)
Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах Facebook, Telegram