Надмірне потіння у спеку: що робити

Вівторок, 08/07/2025 - 11:58 186

Пояснення та поради на цю делікатну тему дають фахівці Кам’янського міського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Чим більша спека – тим сильніше потовиділення. Одяг із негарними мокрими плямами, сильний і неприємний запах поту, дискомфорт при дотику… Для багатьох людей тема пітливості видається досить делікатною. Надмірна пітливість завдає як фізичного дискомфорту (подразнення шкіри, небезпека переохолодження), так і психологічного.

На жаль, запобігти підвищеній пітливості неможливо, проте існують методи, які здатні полегшити стан та покращити якість життя.

Кілька порад, які допоможуть «приборкати» потовиділення.

Дбайте про гігієну тіла. Неприємний запах тіла може бути наслідком взаємодії поту з бактеріями на шкірі, особливо в таких областях як пахви або стопи. У сприятливому вологому середовищі бактерії починають активну діяльність, і саме продукти діяльності цих бактерій внаслідок розкладання утворюють неприємний запах. Тому регулярно приймайте душ та за потреби користуйтеся антиперспірантами або дезодорантами.

Носіть одяг та взуття, що відповідають температурі навколишнього середовища. Надавайте перевагу одягу із натуральних тканин, які дозволяють тілу дихати, та не затримують піт. Майте під рукою змінний одяг. Якщо піт локалізований на стопах, майте при собі кілька пар бавовняних шкарпеток та змінюйте їх протягом дня. Взуття обирайте шкіряне. Частіше провітрюйте ноги.

Перегляньте свій раціон. Зловживання гострою, жирною, смаженою їжею, міцною кавою, чаєм, стравами фастфуду, спиртними напоями провокує підвищене потовиділення та зміну складу секреції сальних залоз. Зверніть увагу на те, що деякі трав’яні чаї можуть мати потогінну дію (наприклад, із цвіту липи).

Будьте фізично активні. Під час тренувань потові залози активно працюють та «промиваються». Але пам’ятайте, що на кожне тренування потрібен чистий одяг. використовуйте відповідні спортивні шкарпетки та взуття з протигрибковою підошвою.

Уникайте сонця. Коли сонце перебуває в зеніті, тіло дуже швидко перегрівається, що впливає на підвищене потовиділення. У середині дня краще перебувайте в тіні.

Приділяйте час повноцінному сну. Недосипання провокує стресовий стан, при якому в кров виділяється адреналін, що підсилює виділення поту. Для повноцінного сну необхідно спати близько 8, мінімум – 6 годин.

Киньте палити. Здоров’я легень безпосередньо впливає на пітливість людини. Это викликано тим, що при курінні навантаження на легені збільшується і виникає нікотинова токсикація, через що в ендокринній системі відбуваються порушення. Саме ендокринні хвороби переважають у списку причин виникнення підвищеної пітливості.

Навчіться розслаблятися. Якщо емоції є спусковим гачком для потовиділення, методи релаксації (йога, медитації тощо) можуть стати ефективним інструментом для запобігання або зменшення потовиділення.

Забезпечте хорошу вентиляцію в приміщеннях.

Різкий запах поту може бути також побічним ефектом препаратів, які ви приймаєте. Уточніть у лікаря, а за потреби проконсультуйтеся з ендокринологом.

Якщо вас турбує «емоційний» піт (коли ми нервуємо), є сенс подумати про видалення волосся на окремих ділянках тіла. Але його потрібно видаляти із коренями. Що менше волосяних фолікулів, то менше апокринових залоз, відповідно менше запаху. Гоління в цьому випадку майже нічого не вирішує.

Варто розуміти, що пітніти у спекотну погоду – цілком нормально, оскільки це природній процес зниження температури тіла. Підвищене потовиділення є нормою під час занять спортом, активних фізичних навантажень. Такі емоції як гнів, страх, збентеження, занепокоєння, тривога також можуть «кинути в піт». Маленькі діти можуть сильно пітніти уві сні та під час їжі, що є нормою – організм виводить зайве тепло назовні, захищаючись від перегріву.

У певні періоди життя людини (статеве дозрівання, клімакс) відбувається гормональна перебудова його біологічних процесів, що призводить до надмірного потовиділення, навіть при низькій температурі навколишнього середовища. Дуже сильне потовиділення може бути одним із симптомів захворювання (цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози, туберкульоз).

P. S. Якщо занадто велика пітливість впливає на якість життя, варто звернутись за консультацією до медичного закладу. Справжню причину може визначити тільки лікар після огляду і додаткових аналізів.

Галина Денисова

Читайте також: Куди звертатися з хворобами та травмами очей у Кам’янському

Теґи: надмірне потовиділенняпотіння у спеку

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram