Як правильно підтримувати водний баланс організму у спекотні дні

Четвер, 10/07/2025 - 13:42 319

Що пити у спеку. Які напої втамовують спрагу, а які її провокують.

Завжди майте при собі пляшку з питною водою, щоб мати змогу пити воду, як тільки відчуєте спрагу. Пийте часто і маленькими порціями. Вживання великої кількості рідини за раз призводить до того, що вода швидко проходить крізь тіло, виходить у вигляді сечі і не поповнює запас рідини в організмі.

Для того щоб допомогти організму пережити спеку з мінімальними втратами, потрібно знати що пити, адже одні напої втамовують спрагу, а інші – її провокують.

Що пити у спеку

Віддайте перевагу чистій воді. Мінеральна вода може бути корисною завдяки вмісту важливих мікроелементів, таких як магній, кальцій та калій. Однак варто обирати негазовану або слабогазовану воду, аби уникнути можливих проблем із травленням.

Відмовтеся від улюбленого холодного пива. Прохолода, яку ми відчуваємо після келиха пива, – ілюзія. Насправді цей напій викликає зневоднення організму, втім, як і інші алкогольні напої. Тому їх варто обмежити, особливо у спекотні дні.

Всі газовані напої містять цукор, причому у великих кількостях. А цукор не тільки шкідливий для організму, але і викликає спрагу, тому, випиваючи баночку газованої води, нам хочеться пити ще і ще.

Якщо ви прихильник ранкової кави, на літо радимо вам змінити цю звичку, адже кава і кавові напої сприяють втраті організмом води і посилюють теплообмін, що не дуже корисно у спеку. Якщо без кави вам важко прокинутися і влитися в нормальний робочий ритм, радимо вам випивати вранці склянку води з 20-25 краплями настоянки лимонника, елеутерококу або женьшеню – і прилив сил в наявності.

Один із корисних літніх напоїв – зелений чай, холодний або гарячий. Випиваючи в день 3-4 чашки зеленого чаю без цукру, ви відмінно тонізуєте організм і прискорюєте обмін речовин. При бажанні в чай можна додавати часточки лимона. Якщо ви віддаєте перевагу чорному чаю, то намагайтеся не міцно заварювати напій, а ще краще буде додавати в заварку листя смородини або суниці. Трав’яні чаї з легким ароматом, такі як м’ятний або ромашковий чай, також допомагають заспокоїти організм та підтримувати водний баланс.

Втамувати спрагу допоможуть натуральний квас, фреші і морси або компоти, також натурального приготування. Пам’ятайте, що квас посилює апетит, тому не варто надто їм захоплюватися. А пакетовані соки краще не пити, оскільки в них міститься багато цукру, який тільки посилює спрагу.

Чудовою альтернативою воді може бути молоко. Воно також містить електроліти та макроелементи, які всмоктуються в організм. Разом з ними вода повільніше рухається по шлунку й тонкому кишківнику, дозволяючи організму краще засвоїти й утримати рідину.

Дуже корисні влітку і кисломолочні напої: кефір, айран, ряжанка, йогурти. Вони не тільки допомагають впоратися зі спрагою, але і надають корисний вплив на роботу органів травлення. До того ж, випиваючи на ніч склянку кисломолочного напою, ви запобігає появі ранкових набряків, що є частою реакцією організму на спеку.

Збалансоване харчування разом зі звичайними напоями, дає організму достатньо необхідної рідини. Споживайте більше овочів і фруктів, адже вони не лише добре відновлюють запас рідини в тілі, а й містять додаткові вітаміни.

Потреба у воді залежить від багатьох факторів, таких як вік, вага, кліматичні умови та спосіб життя. Загалом, дорослій людині рекомендується вживати близько 2-3 літрів води на день. Але потреби фізично активної людини, яка працює у спекотний день просто неба, відрізняються від того, хто проводить день у приміщенні з кондиціонером, а потім сідає в машину також з кондиціонером. Порадьтеся з вашим лікарем щодо допустимої кількості вживання води в спеку, якщо є протипоказання за станом здоров’я.

Варто пам’ятати
Вода відіграє ключову роль у забезпеченні функціонування клітин, транспорті поживних речовин та виведенні токсинів з організму. Вона також допомагає у підтримці терморегуляції – важливого механізму регулювання температури тіла. Одна з базових функцій організму, що забезпечує підтримку нормальної температури тіла та захищає його від перегріву – це потовиділення. При підвищенні внутрішньої температури внаслідок фізичної активності або в спеку піт, випаровуючись, охолоджує тіло.

Однак, через швидку втрату організмом води та недостатню кількість її споживання ви можете відчувати себе виснаженими та знесиленими. З’являється запаморочення, відчуття слабкості, сухості у роті та, навіть, головний біль. Через скорочення споживання води відбуваються розлади у функціях організму, знижується працездатність і падає настрій.

Пиття достатньої кількості води допомагає підтримувати нормальну роботу органів, запобігає перегріванню та сприяє загальному хорошому стану організму.

Тримайте водний баланс у нормі та будьте здорові!

Публікація підготовлена за сприяння Кам’янського міського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Галина Денисова

Читайте також: Надмірне потіння у спеку: що робити

Теґи: що пити у спеку

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram