Микола Лукашук: “Європа – союзник, але не меценат, і в питаннях економіки завжди ставить свої інтереси на перше місце”

Субота, 24/05/2025 - 11:32 356

Євросоюз відновить квоти на українську агропродукцію. Це відбудеться вже на початку червня поточного року.

“У торгівлі з ЄС Україна повертається не просто до квот на сім товарних груп, які є в АTM, а до умов ПВЗВТ – поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA), яка передбачає близько 30 квот. Відтак до пшениці, кукурудзи, цукру додається томатна паста, молочна продукція, етанол, свинина, яловичина”, – пояснила голова комітету з євроінтеграції УКАБ Олександра Авраменко в інтерв’ю для видання Latifundist.com.

З 5 червня закінчується “торговельний безвіз” з Євросоюзом. Аби не допустити різкого падіння українського експорту, Єврокомісія пропонує запровадити 7/12 від рівня квот 2021 року як тимчасове рішення.

Насамперед від цього постраждають фермери, залучені в ланцюги доданої вартості (наприклад, переробка пшениці на борошно), оскільки продукція переробки не зможе експортуватися в нинішніх обсягах. Також ризикують втратити доходи виробники молочної продукції, бо через мита вона може стати менш конкурентоздатною. Негативно вплинуть обмеження і на виробників томатів та експортерів яєць, для яких ринок ЄС важливий через логістичні труднощі з іншими напрямками.

Єврочиновники обіцяють, що це ненадовго: до того, як пройдуть вибори у Польщі і вляжуться політичні пристрасті. Тоді вони сядуть за стіл переговорів з Україною, аби внести поправки до статті 29, яка регулює експортний режим з нашою країною.

“Можливо, на переговори піде 6-10 тижнів сумарно з усіма юридичними напрацюваннями, перекладами й іншими формальностями. А якщо взяти до уваги, що серпень – мертвий місяць в Єврокомісії, десь за чотири місяці ми маємо побачити фінальну угоду по 29-й статті, яка вступить в дію або наприкінці цього року, або вже з 1 січня наступного. Чи погодиться в результаті перемовин Єврокомісія лібералізувати доступ української агропродукції на ринки ЄС, чи навпаки – невідомо”, – Олександра Авраменко.

Своїм поглядом на це питання поділився в Telegram голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук. Публікуємо текст без змін: 

“З 5 червня ЄС повертає мита та квоти на український аграрний експорт.

Звернув увагу, що жодна країна ЄС не виступила проти. Навіть ті, хто раніше говорив про «солідарність» з Україною – утримались. Тому що тепер в ЄС у пріоритеті – політична доцільність і внутрішній електорат.

Це рішення стало прямим наслідком фермерських протестів у Польщі, Угорщині, Словаччині, Румунії та Болгарії. А також – зростаючого впливу ультраправих, які або вже при владі, або диктують порядок денний перед виборами до Європарламенту.

Урсула фон дер Ляєн, яка ще вчора була символом підтримки України, сьогодні змушена балансувати між допомогою нам і зростанням впливу правих та євроскептиків.

І цей баланс зараз не на нашу користь.

Квоти поширюватимуться на 30 основних аграрних товарів, включаючи зерно, цукор, м’ясо птиці, мед тощо. Особливо жорстко це вдарить по експортерах кукурудзи, пшениці, соняшникової олії, цукру та м’яса птиці. Квоти будуть значно меншими, ніж обсяги експорту останніх років.

При цьому доступний обсяг експорту в Євросоюз вже вибрано на 85%, і це ще до початку збирання нового врожаю.

Україна, за різними оцінками експертів та Мінекономіки, буде втрачати €3-3,5 млрд щороку від цього. Зросте залежність державного бюджету від зовнішнього фінансування та кредитних програм МВФ.

Наша економіка і так перебуває в скрутному становищі, а це рішення наших партнерів з ЄС завдасть ще одного сильного удару саме в час війни, коли Україна найбільше потребує підтримки.

Для нашої області це буде удар по аграріях, які забезпечують роботу та стабільну заробітну плату нашим людям, валюту в умовах війни для держави.

Зменшення експорту призведе до падіння закупівельних цін, втрати робочих місць у сільському господарстві та суміжних галузях. Додайте сюди інфляцію і зрозумієте, що хорошого, м’яко кажучи, мало.

Ще раз підкреслюю. На мою думку, Європа – союзник, але не меценат, і в питаннях економіки завжди ставить свої інтереси на перше місце.

А такі дії взагалі показують одну просту річ. Те, що ЄС дуже сильно хоче обмежити наше сільське господарство ще перед вступом до Європейського Союзу. І робить це зараз.

Нашим фермерам і далі потрібні будуть нові сильні пакети підтримки від держави. Бо поки пройдуть нові переговори з ЄС, щоб вплинути на квоти, багато фермерів не один раз подумають, чи варто вирощувати продукцію взагалі”.

Читайте також:

Кам’янське та “Метінвест”: 70 млн грн на розвиток міста у 2025 році

Нові соцстандарти: уряд планує збільшення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму

Ставки податку для ФОПів, підтримка військових та ветеранів: які рішення ухвалено на сесії КМР

Теґи: євросоюзквотиновини україниторгівля

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram