Зміни у старшій школі: МОН затвердило Типову освітню програму

Понеділок, 02/06/2025 - 12:30 444

Міністерство освіти і науки України (МОН) затвердило ключовий документ для реформи старшої школи – Типову освітню програму.

Зокрема, цей документ надає можливості для учнівства 10–12 класів обирати свій освітній шлях.

Індивідуальний вибір: три вектори навчання

Вибір профілю навчання: учні можуть обрати пакетне рішення предметів та курсів, що відповідає певному профілю. Наприклад, обравши математичний профіль, школярі поглиблено вивчатимуть математику та інші обов’язкові дисципліни цього напряму. 

Вибір курсів для поглиблення / розширення профілю: у межах обраного профілю учні мають можливість обирати спеціалізовані предмети або курси, які допоможуть поглибити знання та вдосконалити навички. Прикладом може бути комбінаторний аналіз для учнів математичного профілю.

Вибір позапрофільних предметів: для всебічного розвитку учні можуть обирати предмети та курси, які виходять за межі їхнього основного профілю. Наприклад, учень математичного профілю може обрати курс драматургії та театру.

Важливо зазначити, що навчальний план також містить обов’язкові для всіх учнів предмети, включно з тими, що необхідні для складання державної підсумкової атестації у форматі ЗНО / НМТ після 12 класу. Ці предмети вивчатимуться протягом трьох років, забезпечуючи ґрунтовну підготовку.

Інші зміни, які впроваджує Типова освітня програма

Можливість формування змінних груп: це дозволяє організовувати вивчення вибіркових предметів та курсів.

Зменшення кількості обов’язкових предметів: якщо раніше в 11 класі учні вивчали щонайменше 14 предметів, то тепер у 12 класі їхня кількість може скоротитися до 5-8, залежно від профілю. Це особливо актуально для шкіл, що впроваджують інтегроване навчання, пропонуючи, наприклад, курс природничих наук для гуманітарних профілів або інтегрований мовно-літературний курс для STEM-профілів. 

Автономія шкіл у розробці програм: iколи отримали право самостійно створювати програми непрофільних предметів та курсів за вибором. Це означає, що їм не обов’язково базуватися на затверджених модельних навчальних програмах – заклад освіти може розробити власний, унікальний зміст.

Розподіл годин та кластерна система

Типова освітня програма містить типові навчальні плани (таблиці з переліком годин на вивчення предметів / курсів) для трьох основних кластерів, які дозволять ліцеям формувати різноманітні профілі:

  • мовно-літературний;
  • соціально-гуманітарний;
  • STEM (наука, технології, інженерія, математика).

Циклічність навчання: адаптація та поглиблення

10 клас – профільно-адаптаційний цикл: цей рік є перехідним, дозволяючи учням змінити профіль за потреби. У першому семестрі 10 класу кількість годин для обов’язкових освітніх компонентів є однаковою для всіх, що дає змогу надолужити можливі освітні втрати, поступово адаптуватися до нових форматів навчання та ознайомитися з особливостями обраного профілю. У цьому ж семестрі учні матимуть години для предметів та курсів за вибором. У другому семестрі кількість годин для профільних предметів збільшиться, що сигналізує про поступове заглиблення.

11-12 класи – профільний цикл: навчальний план цих класів містить значно більшу кількість годин для вивчення обраного профілю та вибіркових предметів і курсів. Щороку кількість таких годин зростатиме, а кількість годин на обов’язкові для всіх предмети – зменшуватиметься, забезпечуючи глибоке занурення в обрану спеціалізацію.

Джерело: МОН

Фото: НУШ

Детальніше про проєкт Типової освітньої програми – за посиланням.

Читайте також:

Реформа старшої школи: які зміни готують у Кам’янському

Мобільний ЦНАП у Кам’янському (графік роботи на червень)

У Кам’янському розширюють мережу підтримки: відкрито новий волонтерський центр у Південному районі

Теґи: монновини україниреформастарша школа

Читайте головні новини nashreporter.com у соціальних мережах FacebookTelegram